Forum www.kropki.legion.pl Strona Główna www.kropki.legion.pl
Forum gry w kropki -
KLIKNIJ I ZAGRAJ W KROPKI ON-LINE
Zasady gry

 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pomysł "Kropek" na Kurniku

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.kropki.legion.pl Strona Główna -> Forum ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
immemorial_enemy



Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 15

PostWysłany: Pią Sty 27, 2006 4:52 pm    Temat postu: Pomysł "Kropek" na Kurniku Odpowiedz z cytatem

Witam!
Jestem nowy na tym forum, ale nie o tym chciałem pisać Very Happy
Wydaje mi się, że mam pomysł, jak przekonać Mafa, żeby wrzucił "Kropki" na serwer Kurnika. Podstawowym problemem jest to, że Maf myśli, że wystarczy grać po brzegach, żeby nie przegrać, tak jak ktoś już na tym forum zauważył (szczerze powiedziawszy mnie też się tak wydaje), więc wg niego jest nonsensem wrzucać taką grę na serwer (być może z tego samego powodu na Kurniku nie ma "Kółka i krzyżyk", i nie chodzi mi tu o "Gomoku", ale o to zwalone "Kółko i krzyżyk"). Można by zatem przesłać Mafowi propozycję, żeby wrzucił "Kropki" na Kurnik z tymi, dodatkowymi zasadami:
1. Osoba rozpoczynająca MUSI swą pierwszą kropkę postawić na środku planszy.
2. Druga osoba musi swą pierwszą kropkę postawić w obszarze 10X10, licząc od środka planszy.
3. Dalsze kropki obydwoje graczy może stawiać gdzie chce.
Reszta zasad nie ulega zmianie, a wszystkie parametry gry i inne ustawienia, typu wielkość planszy, to już tylko formalność.
Dlaczego te nowe zasady mogą być lepsze? Ano dlatego, że poniekąd wymuszają obronę tej jednej kropki, bo jeśli nawet ktoś zacznie grać tylko po bokach planszy i nie będzie bronił tej jednej kropki, to przegra 1 - 0. Oczywista, może starać się połaczyć tę jedną kropkę z bandą, ale drugi zawodnik będzie starał mu się to uniemożliwić, i w taki sposób dojdzie do batalii. Wink
Podobna zasada obowiązuje w grze "Gomoku pro". Na Kurniku istnieje możliwość grać w Gomoku z takimi parametrami. Pierwsza kropka na środku, druga w kwadracie o wymiarach 5X5, licząc od środka. Nie widzę więc problemu, by nie zrobić tego z "Kropkami".
POZA TYM - co za cwel grałby tylko po bokach planszy, nawet gdyby nie było tamtego przymusu? To bezsens. No ale jak wiadomo, tacy na pewno by się znaleźli, więc moim skromnym zdaniem, mój pomysł może być wyjściem z całej sytuacji.

NIE WIEM, czy ktoś już kiedyś wpadł na ten pomysł, ale na wszelki wypadek zamieszczam go tu.

ODPISZCIE pod tym tematem, co sądzicie o tym pomyśle.

Podawajcie inne pomysły, a wyślę do Mafa odpowiedni list.
Aha, teraz wyjeżdżam na ferie, więc od jutra mnie nie ma, ale wracam tuż po feriach i sprawdzę, coście tu odpowiedzieli.
Ale pomysł chyba dobry, nie? Cool
Pozdrawiam, immemorial_enemy
Powrót do góry
 
 
michals2



Dołączył: 06 Lut 2003
Posty: 445

PostWysłany: Sob Sty 28, 2006 6:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Życzę powodzenia ale obawiam się że tego człowieka z kurnika nie da się przekonać niczym do zrobienia kropek a nawet wątpliwe żeby odpowiedział. Jeżeli chodzi o stawianie kropek po bokach planszy to ktoś kto tak by grał szybko by przegrał. Czasami na zagraj.pl miałem takich przeciwników.
Powrót do góry
 
 
immemorial_enemy



Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 15

PostWysłany: Sob Sty 28, 2006 8:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z twojej wypowiedzi, michals2, mniemam, że nikt jeszcze takiego pomysłu nie zgłaszał, czy tak?
I jeszcze jedno - powiedz, jeśli możesz, w jaki sposób osoba grająca tylko po bokach ma przegrać. Albo osoba zaczynająca grę w samym rogu planszy, a potem, łącząca wszystkie swe kropki z tą kropką z rogu. Przecież nie da się tego okrążyć!

A jeśli chodzi o jego odpowiedź, to odpowie na pewno, bo jak do tej pory odpowiadał mi za każdym razem (tyle że nigdy jeszcze nie pisałem w sprawie "Kropek").

Pozdrawiam,
immemorial_enemy
Powrót do góry
 
 
kibic777
kropki.legion.pl


Dołączył: 03 Cze 2002
Posty: 119

PostWysłany: Nie Sty 29, 2006 4:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Granie na brzegu planszy zawsze powoduje przegrana, uzywajac twojej terminologii przeciwnik ktory np gra tuz obok tego co gra po krawedzi tworzy sobie ogromna spizarnie (basen) i nie ma potrzeby zeby ktokolwiek stawial 1 kropke po srodku planszy, na sam koniec moze dostawic ich kilkaset do spizarni. Jedyny wymog to taki zeby nie bylo obowiazku zamykania spizarni - tak jak to bylo na zagraj.pl - czyli nawet jak masz kompletny lancuch kropek otaczajacych przeciwnika sam decydujesz kiedy ten obszar definitywnie zamknac (w przypadku zagraj uzyc opcji STOP).




2 przypadek:



nawet gdy przeciwnik jest troche sprytniejszy i gra jak michals, taktyka zaczynania od krawedzi prowadzi do porazki (bialy ma terytorum|basen|spizarnie) troche skromniejsze niz w 1 przypadku ale czarny nadal nie ma nic i na koncu przegra.

Odwrotnie niz w go w kropkach najwiekszy jest srodek, rogi i krawedzie nie nadaja sie do budowy terytorium.

Wlasciwie kropki na zagraj.pl mialy tylko 1 wade ze plansza nie byla opisana literkami i cyframi tak jak np w go, to utrudnialo nauczanie kogokolwiek bo nie bardzo bylo jak wytlumaczyc gdzie powinien byc dobry ruch...
Powrót do góry
 
 
immemorial_enemy



Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 15

PostWysłany: Nie Sty 29, 2006 5:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No dobra, w takim razie wyślę list do Mafa drogą elektroniczną, ale dopiero po feriach, bo jutro wyjeżdżam już na pewno z samego rana, a w razie ewentualnej szybkiej odpowiedzi Mafa, chciałbym móc równie szybko zareagować, żeby nie myślał sobie, że propozycja nie była poważna.
Jak znajdę czas w ferie, a pewnie znajdę, to ułożę jakoś ładnie zasady "Kropek", coby to ładnie stylistycznie wyglądało i było przyjemne dla oka Wink
Spróbuję go przekonać, tak jak mówisz, kibic777, że granie po bokach zawsze powoduje przegraną (wyślę mu dodatkowo te screeny coś je zamieścił) - może to wszystko naraz spowoduje, że zmieni on swe stanowisko.
Postaram się napisać tak list, żeby go w żaden sposób nie urazić, żeby nie myślał, że go nie wiadomo, jak przyciskamy, ale też żeby wiedział, że NASZA cierpliwość kiedyś się wyczerpie Twisted Evil i dowiemy się gdzie mieszka Twisted Evil
Reasumując, napiszę list subtelny, który w sposób dosadny określi Wasze i moje, czyli nasze Shocked stanowisko!
Zresztą, kilka razy już do niego pisałem i, jak do tej pory, za każdym razem odpowiadał dość rzeczowo, nie zbywał mnie kilkoma lapidarnymi zdaniami.
No, ale to wszystko zrobię dopiero po feriach, znaczy ten list wyślę po feriach, tak około 12 lutego.
Jak chcecie zamieszczę też na forum list, który do niego wyślę oraz jego odpowiedź.
A póki co - 3majcie siem i nie traćcie Nadziei.
Bóg z Wami, drogie dzieci.

PS. Do listu dołączę również kilka specjalistycznych Very Happy okresleń (np. "basen") itd. W tej sprawie będę polegał na własnej inwencji twórczej, chyba że macie już jakieś własne określenia, to nie krępujcie się tylko je na to forum zapodajcie, bo zanim wyślę list, wejdę jeszcze na to forum i zobaczę, może jakieś pomysły wam wpadły do główek.

Pozdrawiam,
immemorial_enemy
Powrót do góry
 
 
immemorial_enemy



Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 15

PostWysłany: Nie Sty 29, 2006 7:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

WAŻNE!!!
Bo dopiero teraz zauważyłem.
Kibic777 napisał w innym temacie już ponad 2 lata temu (!):
"za zamkniecie wlasnej kropki w obrebie wlasnego obszaru przeciwnik otrzymuje 1 pkt"

zatem

jeśli dobrze patrzę to na 1 screenie, graczowi drugiemu (temu który gra jasnymi kropkami) nie opłaca się w tym momencie zamykać basenu, bo zyska 2 kropki przeciwnika, a zamknie 3 swoje, więc będzie przegrywał 2 do 3 i całą grę przegra takim rezulatem. Tak więc by grający ciemnymi kropkami nie przegrał, MUSI jako drugi wstawić do basenu swą kropkę, tj. grający białymi musi być pierwszym graczem, który wstawia kropkę do swego basenu. W najgorszym wówczas wypadku czarny gracz uzyska remis.
Tak więc nasuwa mi się pytanie: po co dawać za zamknięcie własnej kropki punkt przeciwnkowi? W szkole zawsze grałem, że nic się nie dodawało przeciwnikowi. Oczywiście swojej kropki samej nie można było zamknąć Wink , musiała się w tym obszarze znaleźć choć jedna kropka przeciwnika (w praktyce to wyglądało tak, że PRAWIE nigdy nie otaczało się swojej kropki, jedynie czasem, przez nieuwagę, w zatoczonym obszarze znajdowała się również swoja kropka, ale, jak już napisałem, żadne korzyści dla przeciwnika z tego nie wynikały). W ogóle to myślę, że niby czemu karać kogoś za to, że otoczył kropki przeciwnika i zakmnął ten obszar (w sytuacji gdy otoczono również swoje kropki)?!
Myślę więc, że należy "zabić" tę głupią (moim zdaniem) zasadę, chyba że macie jakieś argumenty na jej obronę.

A tak w ogóle, to ta sytuacja jest dość ciekawa i intrygująca Cool

Pozdrawiam,
immemorial_enemy
Powrót do góry
 
 
michals2



Dołączył: 06 Lut 2003
Posty: 445

PostWysłany: Nie Sty 29, 2006 7:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na www.kropki.net za otoczenie swojej kropki nie odejmuje punktu i może to jest lepsze rozwiązanie.
Powrót do góry
 
 
immemorial_enemy



Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 15

PostWysłany: Nie Sty 29, 2006 7:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To mój ostatni post dziś, jako że tylko michals2 coś napisał, zasugeruję się jego wypowiedzią i w zasadach pominę odejmowanie punktów za otoczenie własnej kropki.

Pozdrawiam,
immemorial_enemy
Powrót do góry
 
 
kibic777
kropki.legion.pl


Dołączył: 03 Cze 2002
Posty: 119

PostWysłany: Nie Sty 29, 2006 10:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

na kropki.net zdaje sie obszar zamyka sie automatycznie, dlatego tam mozna grac na remis

w przykladzie 1 to nie koniec gry bialy moze zamykac swoje terytorium czesciowo np pol albo cwierc po tym jak bedzie to mozliwe w toku dalszej gry
Powrót do góry
 
 
michals2



Dołączył: 06 Lut 2003
Posty: 445

PostWysłany: Nie Sty 29, 2006 11:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tam obszar zamyka się automatycznie wtedy kiedy jest w nim kropka przeciwnika.
Powrót do góry
 
 
Polkolordek



Dołączył: 24 Maj 2003
Posty: 503
Skąd: Gdansk

PostWysłany: Pon Sty 30, 2006 3:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

taaa, porazka Rolling Eyes
Powrót do góry
 
 
senny_mojrzesz



Dołączył: 04 Lis 2005
Posty: 1546
Skąd: Legionowo,Londyn

PostWysłany: Wto Sty 31, 2006 7:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

powinno być tak jak mówi kibic,okrazając swoja krope powinien byc punkt dla przeciwnika,ja tak w szkole grałem.grałem tez ze gdy okrąży sie baze przeciwnika(kropki,które on wczesniej okrązył),odbija się je i odejmuje od dorobku przeciwnika.ale z tego co wiem na cronixie nie było takiej opcji,zdziwiło mnie to,ale cuż,tak może powinno być,w końcu w szkole nie grałem z dobrymi graczami.a na cronixie powstały takie zasady,moze tak grała większosc i lepsi.
Powrót do góry
 
 
immemorial_enemy



Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 15

PostWysłany: Pon Lut 20, 2006 3:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, jak obiecałem, wysłałem do Mafa list (wczoraj). Nie będę zamieszczał tu treści tego listu, w każdym bądź razie przedstawiłem mu kilka sugestywnych argumentów za wrzuceniem "Kropek" na "Kurnik". Ponadto napisałem mu, że dysponuję zasadami "Kropek" spisanymi na kartkach i, jeśli tylko zechce, mogę w każdym momencie przepisać je do "Worda" i mu przesłać. "Zasady" napisałem sam, nie znaczy to jednak, że wymyśliłem nową grę Smile , po prostu wszystko, co wiem o tej grze, spisałem w brudnopisie. Zresztą obiecywałem, że napiszę "Zasady" przez ferie i wtedy też je napisałem. Obecnie "Zasady" potrzebują drobnych korekt, ale dość solidnie wziąłem się za robotę i - chyba - niczego nie pominąłem (wziąłem nawet pod uwagę wygląd planszy, tj. jej oznaczenia po brzegach).
Niestety - prawdopodobnie wszystko na marne, tak więc nie piszcie, żebym przesłał wam te zasady, bo dziś dostałem odpowiedź od Mafa i - raczej - nie zamierzam po jego odpowiedzi przepisywać "Zasad" do "Worda".

Oto jego odpowiedź:

"Witam,

Biore kropki pod uwage, ale niechetnie, bo to malo popularna gra (na
zagraj.pl nikt w to nie gral, nawet jak bylo darmowe) i jest juz podobna
gra, bardziej ciekawa (go). Nie wiem, kiedy i w ogole "czy" kropki
sie pojawia...

M."


Tak więc chyba musimy porzucić nadzieję Sad

Amen.

immemorial_enemy
Powrót do góry
 
 
senny_mojrzesz



Dołączył: 04 Lis 2005
Posty: 1546
Skąd: Legionowo,Londyn

PostWysłany: Sob Mar 18, 2006 7:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

noi dobra,niech to bedzie gra podziemna.polska,choć ruskie tez pykają
szkoda ze jakos nie moge wejsc na tamten serwer.pobralem programy ale cos nie chce mnie polączy kurde.a pograłbym se ruskami Very Happy
Powrót do góry
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.kropki.legion.pl Strona Główna -> Forum ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach




wiadomosci z forum
Polityka cookies